2008 Placings

Emerald Cup
Idaho Muscle Classic
Washington Ironman
Idaho Cup

2017 Washington Ironman

Ironman 2008 Placings

Figure Class A

  1. Kristina Whitehall
  2. Audrey Penza
  3. Kiana Phil-Lewis
  4. Joy Fruehauf
  5. Janice Zander
  6. Azita Zavari

Figure Class B

  1. Heather Lindell*
  2. Heidi Hansen
  3. Carole Castillo
  4. Jacey Bourne
  5. Amy Boelk
  6. Mennen Perez
  7. Lisa Phillips
  8. Melissa Turk
  9. Melissa Young

Figure Class C

  1. Jade Coffman
  2. Ti Wickland
  3. Diana Gere
  4. Nina Dhevaphalin
  5. Erika Mott
  6. Jessica Hopkins
  7. Carolyn Swanson

Figure Class D

  1. Casey Tuttle
  2. Andrea Canonge
  3. Tina Tricoli
  4. Anastasiya Chumova
  5. Vanessa Bailey
  6. Tracy Zenske
  7. Adriana Montes
  8. Julie Michaelson
  9. Kim Haynes
  10. Tiffany Robinson
  11. Diane Rudholm
  12. Angela Mann
  13. Rose Nelson
  14. Ashlee Hodge

Masters Figure Over 35

  1. Julie Barnett
  2. Mary Napolizano
  3. Jennifer Knox
  4. Cristiane Andrade
  5. Mary Sohnly
  6. Vivian Wood
  7. Joan Smith
  8. Selena Bryan
  9. Lisa Carson
  10. Dana Flores
  11. Debra Reeves

Figure Overall: Heather Lindell

Fitness

  1. Genie Markwell*
  2. Kristina Lum
  3. Carole Castillo
  4. Janice Zander
  5. Emily Arger

Open Men's Bantamweight

  1. Andrew Saguid
  2. Robert Bauer
  3. Dale Morishige
  4. Michael Leon-Guerrero

Open Men's Lightweight

  1. Jon Stockwell
  2. Tony Ruggerio
  3. Shawn Ryan
  4. Kobie Wyatt

Open Men's Middleweight

  1. Andrew Lindass
  2. Jess Edens
  3. Jacob Hall
  4. David Lind
  5. John Gallegos
  6. Marvin Saura

Open Men's Light Heavyweight

  1. Paul Halalilo*
  2. Jonathan Gibson
  3. Scott Hickman
  4. Tony Quincy
  5. Robert Clendenen
  6. Toa Saxe

Open Men's Heavyweight

  1. Ken Ralston
  2. Brian Cummings

Novice Men's Lightweight

  1. Eric Sailer*
  2. Brian Bear
  3. Brenton Moore
  4. Brent Gentling
  5. Kyle Hibler

Novice Men's Middleweight

  1. Ernesto Rios
  2. Cory Patterson
  3. Jonathan Blodgett
  4. Arjay Tacazon

Novice Men's Heavyweight

  1. Tyler Leenknecht
  2. Derek Hess
  3. Ronnie Sullivan
  4. Ken Smith

Men's Overall: Eric Sailer

Master's Men over 40

  1. Daniel Rutherford*
  2. Robert Barnett
  3. Jerome Williams
  4. Jeff Borchers
  5. Warren Moon

Master's Men over 50

  1. Perry Plush
  2. Corky Gainsford
  3. David Wells
  4. Charlie Brown
  5. Ted Boyd

Master's Men over 60

  1. Walt Radke
  2. Robert Mussehl

Masters Overall: Daniel Rutherford

Junior Men

  1. Paul Tomko
  2. Lueth Alexander
  3. Brandon Craig
  4. Alex King
  5. Joshua Carey
  6. Nathan Michel
  7. Bret Dodson

Open Women's Heavyweightweight

  1. Lilli Ewing*
  2. Mary Morrison

Open Women's Bodybuilding Middleweight

  1. Jenifer Erickson
  2. marni Alvarez
  3. Zoe Lefrancois-Hanson
  4. Jackie Dorris

Open Women's Bodybuilding Lightweight

  1. Cindy Goodrich

Womens Overall: Lilli Ewing

Masters Women's Bodybuilding over 35

  1. Linda Ham
  2. Susan Elliott
  3. Eden Davidson

Novice Women's Bodybuilding

  1. Anastasiya Chumova
  2. Jacqueline Siochi
  3. Nancy Pooler
  4. Krista Moser
  5. Alli Simpson
  6. Stephanie Singer
Emerald Cup
Idaho Muscle Classic
Washington Ironman
Idaho Cup